• 0212 853 93 44
  • bilgi@yetkim.org
Manevi Aile Projemiz

MANEVİ AİLE PROJESİ ÇALIŞMAMIZIN SONUÇLARI

Ab, ibb ve derneğimizle 14 Mayıs gününü çok önemli bir çalışmaya ayırdık." manevi aile projesi" kapsamında, değerli misafirlerimiz İbb meclis üyesi serpil Bağrıaçık, Manolya Demirören, Fatma Fındıkoğlu, ibb meclis üyesi serpil hanım, Sarıyer Belediyesi meclis üyesi Öznur hanım, sultan gazi belediye başkanı kızı Büşra hanım destekleriyle yetkim derneği başkanı baki Yazgan, SHÇEK halkalı, Bahçelievler ve Kasımpaşa çocuk yurtlarını misafirlerimizle birlikte ziyaret ettik. Bu gün hepimiz için bizi arındıran ve ruhlarımızda derin izler bırakan bir gün oldu. Yavrularımızla beraber olduk, vakit geçirdik, onlarla sarıldık sarmalandık. Bütün yurtlar temizlik, düzen, tertip, eğitim, gelişme, teknoloji, spor imkânları, malzeme bolluğu, odaların genişliği, odabaşı yatak sayısının azlığı, her çocuğa düşen alan, dolap, özel eşyaların yıkanması, profesyoneller tarafından ütülenmesi konularında gurur vericiydi. SHÇEK ve bağlı bulunduğu devlet kurumlarını çok takdir ettik. Halkalı erkek yetiştirme yurdu 13-18 yaş erkek çocuk yurdundaki ziyaret çocuklarımızın sevgisiyle karşılandık devletimizin çocuklarımızın her türlü isteklerini yerine getirmekte olduğunu gördük İstanbul büyükşehir belediye başkanı kadir Topbaş’ ın gönderdiği hediyelerle birlikte, Manolya Demirören hanımın Beşiktaş futbolcularının imzaladığı toplar getirmesi çocuklarımız için özel bir süpriz olmuştu.

Kasımpaşa çocuk yuvası 6 - 12 yaş gurubu ve yine çok başarılıydı. Çocuklara hakiki bir ev ortamı sağlamışlar ve oranın meşhur oya annesi bu başarının arkasındaki gerçek isim olduğu şüphesiz. Bahçelievler Şeyh Zayed 0-6 yaş gurubu ise bir mucizenin gerçekleştiğini bize gösterdi. Oyun odaları, sevgi evleri, geniş bahçe ve ormanlık alanlarıyla çok geniş alana yayılan bir yuvaydı. Bilhassa 0-2 yaş bölümleri en lüks hastanelerde bile rastlanamayacak steril alanlara sahipti. Yeni doğmuş çocukların bulundukları odaların havasını bile sterilize ediyorlar ve çocuklara üniformalı çocuk hemşireleri bakıyor. Serpil Bağrıaçık başta olmak üzere birçok arkadaşımız manevi aile olmayı kabul etti. Bunun için en kısa zamanda il sosyal hizmetler müdürlüğü ile temasa geçeceğiz. Bu çalışma 1 gün olduğu için Avrupa yakasında bulunan bazı yuvalara gidebildik. Avrupa yakasındaki diğer yuvaları ve Anadolu yakasındakileri de ziyaret etmek ve manevi aile projesini daha fazla arkadaşımızla paylaşmak arzu ediyoruz. Bu ziyaret yetim çocuklarımızın şartlarını görmemiz açısından çok faydalı olmuştur. Devletimiz yuvaların tüm ihtiyaçlarını en üst düzeyde karşılamaktadır. Onların tek ihtiyacı var sevgi,sevgi,sevgi!!!!

Yurt yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde, Anadolu da ki yurtların maddi açıdan daha fazla ihtiyaçları olduğunu öğrendik. Bu bakımdan seçeceğimiz bazı illerdeki yuva ve yurtları da derneğimizin ziyaretleri sürecektir. Çocuklar bu kurumlarda en fazla 18 - 20 yaşına kadar kalabiliyorlar. Böyle bir ortamdan korumalı bir sistemden sonra bir anda kendilerini dışarıda bulmaları onları oldukça zorluyor, sudan çıkmış balık gibi nefes almaktadırlar ve bunun için serpil hanım ve sakine hanım ayrıca AKP il başkan Yrd. Ayşenur bilgi solak projelendirdiğimiz ev projesine ibb kanalıyla destek olacaklarının sözünü verdiler. Serpil hanım yaptığı açıklamada yetiştirme Yurtlarından ayrıldıktan sonraki hayatın daha da zor olduğunun bilincindeyiz ve bu sebeple bu kardeşlerimiz için ne yapılması gerekir ise hem maddi hem de manevi olarak destek vereceklerini ifade etti.

Belediye başkanımız kadir topbaş beyinde gereken desteği vereceğini tüm SHÇEK çocuklarının annesi olmak istediği ve sevgisini paylaşmak istediğini söyledi. Dernek başkanımız Baki Yazgan manevi aileliğin önemi daha da ön plana çıktığını ifade ederek Anadolu yurtlarında İstanbul’a gelen çocuklarımızın işe yerleştikten sonraki hayata alışma dönemlerinde sevgi evi ile onlara sahip çıkacaklarını, bu çocukların herkesin çocukları olduğunu belirten başkanımız kardeşlerimiz sokak eşkıyalarının kucağına bırakılmayacağını ve kurda kuşa teslim edilmeyeceklerini ifade etti. Ayrıca İstanbul’da yaşayan 6000 ile 7000 yetiştirme yurdundan ayrılmış kardeşlerimiz için çeşitli projeler yapmak istediklerini dile getiren başkanımız onlara sahip çıkmak boynumuzun borcu olduğunu şu an bulunan siyasi iktidarın projelerimize destek verdiğini ileri hedefleri olan, etkili bir dernek olarak faaliyetlerin devam edeceklerini belirterek Kimsesiz çocuklarımızın dernek olarak hem annesi hem de babası olacaklarını ifade etti.